Answers:
x = 12angle A = 35angle ABC = 65============================================================
Explanation:
Let y be the measure of angle ABC.
We can see that y = 4x+17 because the two angles (y and 4x+17) are vertical angles. Vertical angles are always congruent.
-------------
From here, focus entirely on the interior angles of triangle ABC.
Recall that for any triangle, the interior angles always add to 180
A+B+C = 180
(x+23)+(y)+(80) = 180 ..... plug in the given angle measures
(x+23)+(4x+17)+(80) = 180 .... replace y with 4x+17
5x+120 = 180 ..... combine like terms
5x = 180-120 ..... subtract 120 from both sides
5x = 60
x = 60/5 ..... divide both sides by 5
x = 12
Now use that x value to find the following:
angle A = x+23 = 12+23 = 35angle ABC = y = 4x+17 = 4*12+17 = 48+17 = 65--------------------------
In short we have this summary of values we found:
x = 12angle A = 35angle ABC = 65You are standing 10 feet away from a tree. There is a cat up in the tree. Your eyes make a 48 degree angle to look up at the cat. How high is the cat?
Answer:
11.1 feet
Step-by-step explanation:
person = B cat = C
C
/ |
/ | x
B /_48]________ ______|
|____10ft____|
since we know the adjacent side but want the opposite side, we can use tan(angle)=opp/adj to solve. (make sure to be in degrees lol)
tangent ( 48) = x/10
10 * tan(48) = x
11.1 = x
The cat is 11.1 feet high.
what is the percent / degree of X ?
Answer: 65
Step-by-step explanation:
All those angles added up have to equal 360 degrees.
The little square on the angle to the left of x means that it's a right angle, or 90 degrees.
360
- 180
= 180 <--- this is the bottom half,
180
- 90 <--- the right angle on the left
= 90
90
-25
= 65 <--- that's x
The Beta Club is sponsoring a lollipop sale. If their goal is to raise at least $228, how many lollipops must they sell at $1.50
each in order to meet that goal? Solve the inequality.
Answer:
I believe they would have to sell 152 lollipops
Step-by-step explanation:
Please find the measure of angle PQS
Answer:
<PTR+<RTS=180 LINEAR PAIR
<PTR=180-20=160°
Step-by-step explanation:
IN QUADRILATERAL PQRT
<P+<Q+<R+<T=360 SUM OF INTERIOR ANGLE OF QUADRILATERAL IS 360
85+<Q+70+160=360
<Q=360-315=45°
angle PQS=45°
PLS HELP ME I BEG I WILL MARK YOU BRAINLIEST
Answer:
Step-by-step explanation:
Scale factor = 1 : 7
a)Let the length of the house in the scale drawing = x
1:7 :: x : 21
Product of means = Product of extremes
7*x = 1* 21
x = [tex]\frac{1*21}{7}[/tex]
x = 3
Length of the house in the scale drawing = 3 in
b) Height of the real house =y
1 : 7 :: 4 : y
Product of extremes = product of means
1 * y = 7*4
y = 7*4
y = 28
Height of real house = 28 feet
I need to fill in the blank area models and the numbers I'm supposed to use are the factor and expended forms next to them please help
Answer:
2. x^2 -3x
-x 3
3. x^2 7x
-2x -14
Step-by-step explanation:
Im pretty sure this is right, but I am so sorry if it's not tho
Ron is making a triangular frame for a garden using three lengths of wood. He has three pieces of wood that measure 3 feet, 8 feet, and 4 feet in length.
Ron claims that he can make a triangular frame with these three pieces of wood. Do you agree with Ron? Explain your reasoning.
Answer:
Step-by-step explanation:
A side of the triangle must be shorter than the sum of the remaining two sides.
He cannot make a triangle with 3, 4, and 8.
A pyramid and a cone are both 10 centimeters tall and have the same
volume. What statement must be true about the two solids?
A. The vertical cross-sections of the pyramid and cone at the same
width must have the same area,
B. The area of the cross-sections of the pyramid and cone are
multiples of each other,
C. The horizontal cross-sections of the pyramid and cone at the
same height must have the same area
D. The cross-sections of the pyramid and cone are the same shape
9514 1404 393
Answer:
C. The horizontal cross-sections of the pyramid and cone at the same height must have the same area
Step-by-step explanation:
Cavalieri's principle says that solids with corresponding cross sections of the same area will have the same volume. Statement C is the converse of this principle.
Select the relation that IS a function.
a. {(-6, -5), (3, 2), (10, 8), (3, 3)}
b. {(-2, -1), (5, -1), (16, 3), (-3, -9)}
c. {(5, 10), (-3, 10), (-3, -10), (4, 7)}
d. {(21, 11), (21, 10), (21, 9), (21, 8)}
Answer:
B is the function.
Step-by-step explanation:
since there is one y value for every x value we know that is a function
r/19 > -1
please help solve for R
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{r}{19}>-1[/tex]
Multiply both sides by 19
[tex]\frac{r}{19}*19>-1*19 \\\\r > -19[/tex]
4
Question
YA
xy
GRAPH PLEASE !!! HELP
Find the exact values of the remaining five trigonometric functions of o satisfying the given conditions.
cos θ=3/5, tan θ < 0
First, tan(θ) = sin(θ) / cos(θ), so if cos(θ) = 3/5 > 0 and tan(θ) < 0, then it follows that sin(θ) < 0.
Recall the Pythagorean identity:
sin²(θ) + cos²(θ) = 1
Then
sin(θ) = -√(1 - cos²(θ)) = -4/5
and so
tan(θ) = (-4/5) / (3/5) = -4/3
The remaining trig ratios are just reciprocals of the ones found already:
sec(θ) = 1/cos(θ) = 5/3
csc(θ) = 1/sin(θ) = -5/4
cot(θ) = 1/tan(θ) = -3/4
Geometry please help-
Find the area of the composite figure.
Answer:
Hope that answers your question
George is required to produce 500 frames for an art gallery. He spent $100 on the wood required for all these frames. He also spent $50 in polishing all the final frames. He rented two floors of an art gallery for about $700. What selling price should George charge the art gallery if he wants to break even?
Answer:
George should charge 1.70$ for each frame to break-even.
Step-by-step explanation:
Variable cost for the frames:
Wood + polishing = $100 + $50 = $150
Variable cost per frame would be:
$150/ 500 = $0.30
The fixed cost of the operation is $700.
George has to make 500 frames.
Fixed cost / (Selling price per unit – variable cost per unit) = 500
$700 / (Selling price per unit - $0.30) = 500
700 = 500 (Selling price per unit – 0.30)
700 = 500 * Selling price – 500 * 0.3
700 = 500 * Selling price – 150
(700 + 150) / 500 = Selling price
850 / 500 = 1.7
due in 5 minutes pls help
Answer:
70 ft
Step-by-step explanation:
WHO WANTS SOME BONELESS PIZZA ??
that’s the problem and the answer i just need to know how to show the work. pls help me
9514 1404 393
Explanation:
The work can be done in your head, so there's really nothing to show.
If you want to go into painful detail, you can do this ...
[tex](2\sqrt{3x})(3\sqrt{6x^2})=(2\sqrt{3x})(3x\sqrt{6})=6x\sqrt{3\cdot6x}\\\\=6x\sqrt{3^2\cdot2x}=6x\cdot3\sqrt{2x}=\boxed{18x\sqrt{2x}}[/tex]
There may be some other intermediate steps you can show, or you can combine steps to the extent you think is appropriate.
Explica con tus palabras el significado de lim f(x)=7
Brian buys a computer for £900.
It depreciates at a rate of 2% per year.
How much will it be worth in 2 years?
Give your answer to the nearest penny where appropriate.
7[tex]\frac{2}3} -5[/tex]
-6n-2n=16
This isn't urgent
Answer:
n = -2
Step-by-step explanation:
[tex] - 6n - 2n = 16[/tex]
➡️ [tex]( - 6 - 2)n = - 8n[/tex]
➡️ [tex] - 8n \div ( - 8) = 16 \div ( - 8)[/tex]
➡️ [tex]n = 16 \div ( - 8)[/tex]
➡️ [tex]n = - 16 \div 8[/tex]
➡️ [tex]n = - 2[/tex]
What is the nth term of the sequence 1,4,9,16
Answer:
[tex]n^{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
1, 4, 9, 16
1=[tex]1^{2}[/tex]
4=[tex]2^{2}[/tex]
9=[tex]3^{2}[/tex]
16=[tex]4^{2}[/tex]
so, the fifth term is [tex]5^{2}[/tex] = 25
how do I change 2y = 3x + 8 into slope-intercept form?
Simplify each ratio to lowest terms.
Answer:
This is your work so i cant do it but I can give you a hint divide both the numerator and deomonator to get simplified form
Step-by-step explanation:
Answer:
ericyikaimiao said she/he is right
Financial advisors recommend putting 20% of your earnings into savings. If a
person saves $700, how much did they earn?
[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]
Actually Welcome to the Concept of the Ratio and Percentage.
Let the total salary be x, so we get as,
20 % of x = $700
hence, x would be,
(20/100)*x = 700
===> x = 70000/20
===> x = $3500
===> hence the total earning of them is $3500
On Monday you read 3 pages.
Tuesday, 3 times that number on Monday,
Wednesday is 3 times the number on Tuesday.
How many pages do you read on Wednesday? (Hint: 38)
pages
Answer:
27 pages
Step-by-step explanation:
Since you read 3 pages on Monday and you read 3 times that number on Tuesday, the equation should be 3*3 to equal 9. Then, since you read 9 pages on Tuesday and 3 times that number on Wednesday, the equation should be 9*3 to equal 27 pages. So, on Wednesday, you read 27 pages in total.
Answer:
27 pages
Step-by-step explanation:
Monday=3 pages
Tuesday=3 pages × 3
=9 pages
Wednesday=9 pages × 3
=27 pages
hope it helps!!!
what must be multiplied to 3x + 7y to get 9x² - 49y²?
help.
Answer:
square the whole equation
Step-by-step explanation:
so, it will change from (3x + 7y)² to 9x² - 49y²
I hope this helps a little bit.
Answer:
(3x - 7y)
Step-by-step explanation:
we know that
.. (a + b) (a - b) = (a^2 - b^2)
=> (a + b) = (3x + 7y)
=>. (a^2 - b^2) = (9x^2 - 49y^2)
=> so, (a - b).= (3x - 7y)
hope it helps
Jason collected 40 postcards. Of these, 16 were from foreign countries. What percent were from foreign countries?
%
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Total no. of postcards = 40
No. of postcards from foreign countries = 16
Percentage of postcards from foreign countries = (16/40)*100
=40%
a sneaker with a mark price of $1000 was offered at a discount of 8% for paying cash if someone paid cash for the sneakers how much did they pay
Answer:
920
Step-by-step explanation:
8% of 1000 is 80
1000 - 80 = 920
How do you find a slope and the Y intercept
Answer:
Step-by-step explanation:
Typically in a line the y intercept is the point where your graph crosses the y-axis, and the x value is 0 so (0,b) is the y-intercept where y-intercept is b
The slope can be found by finding the rate of change, so the change in y / the change in x
You can also calculate the slope with 2 points so (x1, y1) (x2, y2)
you take the y values and subtract them, then divide by the x values like this:
y2 - y1 / x2 - x1
If a line is going up to the right in Quadrant I then the slope is positive, if the slope of the line goes down in Quadrant IV then the line slope is negative
Slopes of horizontal lines are zero, the slope of a vertical line is undefined
We use the letter m to stand for the slope
The measures of the angles of Triangular garden are in the ratio 2:5:5. What are the measures of the angles? Classify the triangle based on its sides
Answer:
We know that the sum of all the interior angles of a triangle is always equal to 180°.
And we know that the angles are in a ratio of:
2:5:5
So if we have an angle (unknown) θ, the angles of this triangle will be written as:
2*θ
5*θ
5*θ
Now remember that the sum of the 3 angles is equal to 180°, this leads to:
2*θ + 5*θ + 5*θ = 180°
Now we can solve this for θ
(2 + 5 + 5)*θ = 180°
12*θ = 180°
θ = 180°/12 = 15°
This means that the angles of this triangle are:
2*θ = 2*15° = 30°
5*θ = 5*15° = 75°
5*θ = 5*15° = 75°
Now we want to classify this triangle based on this, we have two equal angles, which implies that we must have two equal sides and another different side.
Then this is an isosceles triangle.