Answer:
c
Step-by-step explanation:
vertical angles are congruent, so
5x - 1 = 4x + 4 ( subtract 4x from both sides )
x - 1 = 4 ( add 1 to both sides )
x = 5 → c
The value of x is c. 5
Given that,
If < A and < B are vertical angles, and < A = 5x - 1 degrees, and < B = 4x + 4 degreesBased on the above information, the calculation is as follows:
5x - 1 = 4x + 4
5x -4x = 4 + 1
x = 5
Learn more: brainly.com/question/17429689
A monthly budget with expenses is shown.
Monthly Budget for a Family of Three
in San Antonio, Texas
Category Amount of Money
Rent $1,200
Food $800
Utilities $400
Gasoline $320
Auto insurance $250
Health insurance $420
Medical expenses $300
Childcare $360
Savings $300
Other $150
Problem
Which equation can be used to determine y, the minimum amount of money a family must earn to meet the requirements of this budget for one year?
What is the solution to log Subscript 5 Baseline (10 x minus 1) = log Subscript 5 Baseline (9 x + 7)
Answer:
x = 8Step-by-step explanation:
Given:
log₅ (10x - 1) = log₅ (9x + 7)10x - 1 = 9x + 710x - 9x = 7 + 1x = 8▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
[tex]\sf{log_{5}}(\tt{10x-1})=\sf{log_{5}}(\tt{9x+7})\\\\10x-1=9x+7\\\\10x-9x=7+1\\\\\pmb{\green{\underline{\sf{x=\frak{8}}}}}[/tex]
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
Let f be defined as shown. What is f^-1(-3)
Hello,
[tex]f^{-1}(-3)=-1\\[/tex]
You have just to read the arrows un reversed order:
in f we find (-1,-3) so in f^{-1} we find (-1,-3)^{-1}=(-3,-1)
Which of the following equations is used to find the value of c?
Answer:
D. [tex]a^{2} + b^{2} = c^{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Pythagorean Theorem
Clara lends half her collection of formal attires to her sister, Susan. Clara then buys four more attires. If she has 12 attires now, how many attires did Clara initially?
Answer:
16
Step-by-step explanation:
Number of attires Clara has initially = x
lends half her collection of formal attires to her sister
Attires remaining after lending = Number of attires Clara has initially - attires she lent her sister
= x - 1/2x
= 1/2x
Clara then buys four more attires
= 1/2x + 4
If she has 12 attires now
12 = 1/2x + 4
12 - 4 = 1/2x
8 = 1/2x
x = 8 ÷ 1/2
= 8 × 2/1
= 16
x = 16
Number of attires Clara has initially = x = 16
answer to question: The sum of three consecutive positive integers is 111. You need to determine what the three integers are. Which equation shows how you could solve the problem
Answer: 36, 37, 38
Step-by-step explanation:
Number #1 = xNumber #2 = x + 1Number #3 = x - 1x + (x + 1) + (x - 1) = 111
x + x + 1 + x - 1 = 111
3x = 111
x = 37
Number #1 = x = 37Number #2 = x + 1 = 37 + 1 = 38Number #3 = x - 1 = 37 - 1 = 36Which numbers are the means of the proportion shown
[tex]\bold{{Answer}}[/tex]
B.2.And30
What is the means of a proportion?
1 : harmonious relation of parts to each other or to the whole : balance, symmetry. 2a : proper or equal share each did her proportion of the work. b : quota, percentage. 3 : the relation of one part to another or to the whole with respect to magnitude, quantity, or degree : ratio.
A proportion is simply a statement that two ratios are equal. It can be written in two ways: as two equal fractions a/b = c/d; or using a colon, a:b = c:d. The following proportion is read as "twenty is to twenty-five as four is to five."
please correct me if im wrong
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Given the proportion
[tex]\frac{a}{b}[/tex] = [tex]\frac{c}{d}[/tex]
Then a and d are the extremes of the proportion
and b, c are the means of the proportion
Then for
[tex]\frac{2}{3}[/tex] = [tex]\frac{20}{30}[/tex]
3 and 20 are the means → D
If x = 3 and y = 5, work out the value of
b) 2x2 + 3y2
Answer:
42
Step-by-step explanation:
2*3*2+3*5*2=12+30=42
Answer:
[tex]93[/tex]
Step-by-step explanation:
Given:
If [tex]x=3[/tex] & [tex]y=5[/tex], find [tex]2x^2+3y^2[/tex]
Solution:
Replace 3 with x and 4 with y:
[tex]2(3)^2+3(5)^2[/tex]
[tex]=2(9)+3(25)[/tex]
[tex]=18+75[/tex]
[tex]=93[/tex]
helpppppppppp///////
Answer:
E
Step-by-step explanation:
He makes 30 per hour with the 20 extra therefore f(x)=30x+20
If xy = 6 and x = 2, then x + y =
Answer:
5
Step-by-step explanation:
xy= 6
x= 2
x + y = ?
Plug in x=2 in the first equation:
2y=6
y=3
then plug x=2 and y=3 into the one you're solving for:
2+3=5
Hope that helps!
. If R1 = {(x, y)| y = 2x + 7, where x∈ R and -5 ≤ x ≤ 5} is a relation. Then find the domain and range of R1.
Answer:
Domain is [-5, 5]
Range is [-3, 17]
Step-by-step explanation:
R1 = {(x, y)| y = 2x + 7, where x∈ R and -5 ≤ x ≤ 5}
The domain is given by the all possible input values of x . Here the function is defined for -5 ≤ x ≤ 5, so the domain is [ - 5, 5].
The range is given by the output values of he function.
When x = - 5
f (- 5) = 2 (-5 ) + 7 = - 3
When x = 5
f (5) = 2 (5) + 7 = 17
So, the range is [ -3 , 17].
URGENT!!!!!!HELP NOW PLEASE!!!!!!!!!
Answer:
$2.96
Step-by-step explanation:
Here, we want to get the expected value
To get the expected value, we have to multiply each payout by its corresponding probability and add up for all
So what this mean is that the expected value is the summation of the products of each pay out and their probability
We have the expected value calculated as;
0(0.12) + 1(0.2) + 2(0.38) + 5(0.2) + 10(0.1)
= 0 + 0.2 + 0.76 + 1 + 1 = $2.96
A corporate team-building event cost $4, plus an additional $3 per attendee. If there are 39 attendees, how much will the corporate team-building cost?
Answer:
$121
Step-by-step explanation:
Find how much additional money it will cost from the attendees:
39(3)
= 117
Add the other $4:
117 + 4
= 121
So, it will cost $121
Which number line represents the solution set for the inequality 3(8 - 4x) < 6(x - 5)?
Answer:
The answer is B
B) x>3
FOR EASY BRAINLIEST ANSWER QUESTION BELOW!
1. Solve each word problem .twice a number added three times the sum of the number and 2 is more than 17. Find the numbers that satisfy condition
Answer:
56
Step-by-step explanation:
3/4 - 5/8
can someone plz tell answer
Answer: 1/8
Step-by-step explanation:
Convert 3/4 so it has 8 as the denominator. 3/4 = 6/8. Now you can subtract. 6/8 - 5/8 = 1/8.
Can someone help me with this math homework please!
Answer:
well I'm not gonna explain it but
#1 is C or the 3rd one (DOMIAN)
#2 is B or the second one (RANGE)
Answer:
DOMAIN OF THE FUNCTION :-
all real numbers
RANGE :-
all real numbers greater than or equal to - 2
as we the graph's vertex is at -2 so basically -2 is the lowest value of the function.
What is the surface area of the composite solid?
A. 119 m2
B. 146 m2
C. 162 m2
D. 174 m2
Answer:
C. 162 m2
Step-by-step explanation:
Surface Area
= 2(11×2) + 2(8×2) + 2(10 + 33)
= 44 + 32 + 86
= 162
Hence C
Answer: C, 162
Step-by-step explanation: I did it
BRAINLEST IF CORRECT
Answer:
first option
Step-by-step explanation:
the graph has a point of (8,2)
so see which option proves this point
2=0.25(8)
2=2
so first option is correct
if 2/a=1/b-1/d find an expression for d in terms of a and b
Answer:
Step-by-step explanation:
2/a = 1/b - 1/d
2d/a = d/b - 1
2d/a - d/b = -1
d(2/a - 1/b) = -1
d(2b-a)/(ab) = -1
d(a-2b)/(ab) = 1
d = ab/(a-2b)
Pleaseeeeeee help its late and i have to get up for camp tmr but I HAVE to finish this :(
Answer:
a. ALL
Step-by-step explanation:
for a relation to be a function it must have exact one output for an input. since all tables have one output for a given input all are functions.
The number line shows the car's starting point and the ending point.
Find the distance between them.
Answer:
-12/7
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{ - 5}{7} - \frac{7}{7} [/tex]
[tex] \frac{ - 5 - 7}{7} [/tex]
[tex] \frac{ - 12}{7} [/tex]
Third option is the answer.
Volume= 27cm3
Density =5 g/cm3
Mass=
Answer:
135g
Step-by-step explanation:
[tex]\boxed{mass = density \times volume}[/tex]
Given: density= 5g/cm³, volume= 27cm³
Mass
= 5 ×27
= 135g
finding the answer (solution) for z!
Answer:
z = 83/(6-c-t)
Step-by-step explanation:
-cz +6z = tz +83
Subtract tz from each side
-cz +6z -tz = 83
Factor out z
z(6-c-t) = 83
Divide by (6-c-t)
z(6-c-t) /(6-c-t) = 83/(6-c-t)
z = 83/(6-c-t)
The difference between the set of non-negative real numbers and the set of positive real numbers is:
A.an infinite set B.a null set C.a singleton set D.Null set
Answer:
C; A singleton set
Step-by-step explanation:
Mathematically, when a number is non-negative; it is either positive or zero
Now, this is because 0 identifies as neither a positive or a negative number
hence, when we find the difference between the two sets, the only number that stands out unmatched is the value 0
What this mean is that we are having a set with a single number result
So we have our answer as {0}
Which is a singleton set
simplify 9×(-5)×(-6)×3
Answer:
810
Step-by-step explanation:
(-5)×(-6) = 30
9*3 = 27
27*30 = 810
Which expressions are equivalent to 2 Superscript 5 times 2 Superscript 4? Check all that apply.
Note: Consider the given figure attached with this question.
Given:
The expression is:
[tex]2^5\times 2^4[/tex]
To find:
The equivalent expression.
Solution:
We have,
[tex]2^5\times 2^4[/tex]
It can be written as:
[tex]2^5\times 2^4=2^{5+4}[/tex]
[tex]2^5\times 2^4=2^{9}[/tex]
So, option A is correct and option B is incorrect.
Similarly, in options C, D, E,
[tex]2\cdot 2^9=2^{10}[/tex]
[tex]2^{10}\cdot 2^2=2^{12}[/tex]
[tex]2^{-2}\cdot 2^{11}=2^{9}[/tex]
So, options C and D are incorrect but option E is correct.
The given expression can be written as:
[tex](2\cdot 2\cdot 2\cdot 2\cdot 2)\cdot (2\cdot 2\cdot 2\cdot 2)[/tex]
So, option F is correct.
Therefore, the correct options are A, E F.
In AABC, point D is the centroid, and AD= 12. Find AG
Answer:
AG = 18
Step-by-step explanation:
The relationship of the segments created is one is 1/3 (shorter) and the other (longer) is 2/3 of the total length.
Lets make x represent AG.
So, 2/3 of x is 12
or
[tex]\frac{2}{3}[/tex]x = 12
Multiply both sides by the reciprocal of [tex]\frac{2}{3}[/tex] , which is [tex]\frac{3}{2}[/tex].
( [tex]\frac{3}{2}[/tex]) [tex]\frac{2}{3}[/tex]x = 12 ([tex]\frac{3}{2}[/tex]) (x is left alone, the fractions = 1 when multiplied)
x = 12 ([tex]\frac{3}{2}[/tex]) ( 12 times 3 = 36, divided by 2 = 18)
x = 18
(6 x 10 to the power of -1) - (5 x 10 to the power of -3)
Answer:
0.595.
Step-by-step explanation:
.
Answer:
[tex]\frac{6247}{375000}[/tex]
Step-by-step explanation:
Hey, Ace here!
We have the equation [tex](6*10)^{-1} - (5*10)^{-3}[/tex]
Let's simplify by doing the parenthesis first:
[tex]60^{-1} - 50^{-3}[/tex]
According to our exponent rules, [tex]a^{-b}=\frac{1^{b}}{a^{b}}[/tex]
So let's simplify:
[tex]\frac{1^{1}}{60^{1}} - \frac{1^{3}}{50^{3}}[/tex]
Simplify further:
[tex]\frac{1}{60} - \frac{1}{125000}[/tex]
Find a common denominator (which, yes, is a pain):
[tex]\frac{1*6250}{60*6250} - \frac{1*3}{125000*3}[/tex]
Simplify:
[tex]\frac{6250}{375000}-\frac{3}{375000}[/tex]
Now perform the subtraction:
[tex]\frac{6247}{375000}[/tex]
That's your answer. Let me know if you have any questions.
plz help ASAP with explanation
[tex]\displaystyle\bf \boxed{V=abh \ ; \ 1dm^3=1litre=1000cm^3} \\\\a=12cm \ ; \ b=8 cm ;\: h_1=7 \; ; \ h_0=h_1+h_2=?\\\\abh_2=1,2litre=1,2dm^3\ = 1200cm^3\\\\ 8\cdot 12 h_2=1200\\\\h_2=12.5 cm\: then \\\\h_0= 7+12,5=19,5 \\\\Answer : the \ height \ of \ the \ tank \ is \ 19,5 cm[/tex]
==========================================================
Explanation:
The volume of a rectangular block is V = L*W*H. So we multiply the length L, width W and H.
For the smaller rectangular block, up to the water level shown, we have a volume of V = L*W*H = 12*8*7 = 672 cubic cm
Since 1000 cm^3 represents 1 liter, this means the tank has 672/1000 = 0.672 liters of water already.
Add on another 1.2 liters of water to get to 1.2+0.672 = 1.872
Therefore, the full tank's capacity is 1.872 liters
This converts to 1.872*1000 = 1872 cm^3
--------------------------------------------
The largest rectangular block has volume 1872 cm^3
We know the length and width (along the bottom) is L = 12 and W = 8 respectively. The height is unknown, but we can solve for it like so
V = L*W*H
L*W*H = V
12*8*H = 1872
96H = 1872
H = 1872/96
H = 19.5
The height of the tank is 19.5 cm